BADANIE KRWI
Na pobranie krwi należy przyjść rano, na czczo, najlepiej po 12 godzinnym nie przyjmowaniu pokarmów. Przed pobraniem krwi zaleca się wypicie niewielkiej ilości wody (1 szklanka). Dzień przed badaniem należy unikać wysiłku fizycznego oraz spożywania alkoholu. Na kilka dni warto też odstawić suplementy diety, natomiast leki przyjmowane na stałe, należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza.
BADANIE MOCZU – analiza ogólna
Mocz na badanie ogólne należy oddać rano po przebudzeniu, bezpośrednio po spoczynku nocnym. Należy dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez użycia mydła.Pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a kolejną do czystego, jednorazowego pojemnika. Jest to pobranie moczu z tzw. “środkowego strumienia”.
Pojemnik można nabyć w aptece lub w laboratorium.
BADANIE MOCZU – analiza mikrobiologiczna
(posiew moczu)
Kobiety
Należy umyć ręce wodą z mydłem, rozchylić wargi sromowe i umyć okolice krocza wodą z mydłem. Przedsionek pochwy umyć od przodu do tyłu i spłukać bieżącą wodą. Nie wycierać ręcznikiem! Jeśli występują upławy z pochwy, wskazane jest po dokładnym umyciu zaaplikowanie tamponu higienicznego na czas pobierania próbki moczu.Tuż przed pobraniem moczu należy otworzyć jałowy pojemnik i go tak trzymać, aby nie dotykać jego wnętrza ani obrzeża. Pierwszą małą porcję moczu trzeba oddać do toalety, a potem niewielką ilość moczu (ok. 5 ml) do jałowego pojemnika. Dokładnie i szczelnie zamknąć naczynie i jak najszybciej dostarczyć je do laboratorium. Jeśli niemożliwe jest natychmiastowe dostarczenie materiału, próbkę można przechowywać w lodówce max 2h.
Mężczyźni
Należy umyć ręce wodą i mydłem, następnie odciągnąć napletek i umyć żołądź prącia trzy razy i spłukać bieżącą wodą. Nie wycierać ręcznikiem!
Tuż przed pobraniem moczu należy otworzyć jałowy pojemnik i trzymać go tak, aby nie dotykać jego wnętrza ani obrzeża. Pierwszą małą porcję moczu trzeba oddać do toalety, a potem niewielką ilość moczu (ok. 5 ml) do jałowego pojemnika. Dokładnie i szczelnie zamknąć naczynie i jak najszybciej dostarczyć je do laboratorium. Jeśli niemożliwe jest natychmiastowe dostarczenie materiału, próbkę można przechowywać w lodówce max 2h.